Haberin Gücü
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman'dan TCMB faiz indirimi konusunda açıklama: Dengeli Düşüş

  ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman'dan TCMB faiz indirimi konusunda açıklama: Dengeli Düşüş

  Tarih 12 Eylül 2019, 17:34 Editör Haber Editörü

  İşte detay...

  Asrın İşadamları Derneği ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararı üzerine yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin verdiği kararın çok yönlü dinamiklerin hesaba katılarak yeni bir sarsıntıya sebebiyet vermeden faizlerin ciddi oranda düşmesi sağladığını ifade etti. Danışman “Buna kısaca Dengeli Düşüş diyebiliriz” dedi.
   
  ASRİAD Genel Başkanı Adnan Danışman açıklamasında şunları söyledi:
   
  “Üzerinde ciddi ön değerlendirmelerin olduğu bir konu olan TCMB’nin faiz kararı, artık ortaya çıkmıştır. PPK toplanmış ve politika faizlerini 3.25 puan indirerek faizleri 16.5 seviyesine düşürmüştür.
   
  Eğer sağlıksız bir karar olsaydı ilk tepkiler döviz cephesinden gelecekti. Dövizde de düşme yönünde hareketlenme oldu. Bu sonuç doğru karar verildiğinin işaretlerinden birisidir.
   
  13 ay önce içine girmiş olduğumuz döviz kaynaklı stres ülkemiz ekonomisine çok ciddi bir gerilim yaşatmıştır. Dövizlerin fırlaması ardından faizler yükselmiş bunlara bağlı olarak da enflasyon tırmanmıştır. Bütün bu gelişmelerin sonucu olarak ekonomiye yansıyan önemli kırılmalar yaşanmıştır.
   
  2019 6. Ayından itibaren artık ekonominin değişik departmanlarından düzelme seyri devreye girmiştir. Önceki kararda ortaya çıkan faiz indirimleri de piyasalar tarafından kabullenilmiş ve bugünkü şartların hazırlanmasına imkan verilmişti. Şimdiki kararın da ekonomide önemli bir kısım değişiklikleri olumlu olarak tetikleyeceği beklenmektedir. Bu konuda en önemli etki piyasa faizlerinde beklenmektedir. Bu alanda ortaya çıkacak yatırım yapılabilir bir kredi maliyet oranı ekonominin yeniden hareketlenmesine imkan verecektir. Bu da beklenen bir gelişmedir.”
   
  Adnan Danışman: Merkez Bankasının cesur davranmasını takdirle karşılıyorum
   
  Yılsonu enflasyon hedeflerinin yüzde 12’ler seviyesinde beklendiği bu süreçte, dövizi hareketlendirmeden faizlerin de bu civarlara inmesinin ekonominin yeniden önemli oranda rayına gireceğinin göstergesi olacağını dile getiren Danışman açıklamasının sonunda şunları söyledi.
   
  “Ülkemizde mevduatların ciddi oranda arttığı görülmektedir. Faizlerin yüksekliği paranın piyasalardan bankalara kaynamasını sağlamış ve ekonomisi fevkalade soğutmuştur. Sürecin tersine dönmesi durumunda yeniden yatırımlar ve piyasalar hareketlenecek ve işler daha iyi konuma yükselecektir.
   
  Merkez Bankasının cesur davranmasını takdirle karşılıyor, yeni dönemin hayırlar getirmesini diliyorum.”
   

  Bu haber 34 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  Ekonomi

  İşte İGDAŞ’ın yeni genel müdürü

  İşte İGDAŞ’ın yeni genel müdürü İşte detay...

  Sultangazi'nin okul kıyafetleri Çapan Giyim'de

  Sultangazi'nin okul kıyafetleri Çapan Giyim'de İşte detay...

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi